راه سازی و روسازی جاده ها از جمله خدمات راه سازی آسیا می باشد. راه سازی و روسازی باید با مواد (قیر و…) با کیفیت انجام بگیرد. در راه سازی آسیا این تضمین را انجام می دهیم که مرغوب ترین مواد را با مهندسی عالی به شما ارائه دهیم.

راه سازی و روسازی از جمله مهارت هایی ست که یک مهندس عمران باید به آن تسلط کافی داشته باشد.

یک مهندس عمران باید طرح را بشناسد و از محاسبه ی زیرسازی و روسازی اطلاعات داشته باشد. اگر دنبال بهترین عملکرد راه سازی و روسازی هستید راه سازی آسیا بهترین انتخاب برای شماست.

راه سازی و روسازی و مناسب ترین سنگدانه برای آسفالت آن چیست؟

قیر را معمولا با مصالح سنگی مخلوط کرده و آسفالت را می سازند. این آسفالت در طراحی لایه های سازه نظیر رویه، اساس و زیر اساس استفاده می شود.
هر دو نوع ماده تولید کننده آسفالت در کیفیت آسفالت تاثیر می گذارد.

راه سازی و روسازی
راه سازی و روسازی چیست؟

جدا شدن قیر از سطوح مصالح سنگی در اثر آب همواره اتفاق می افتد. دلیل این پدیده استفاده از قیر بی کیفیت می باشد.
جلوتر علت عریان شدن آسفالت و جلوگیری از آن را بیان خواهیم کرد.

راه سازی و روسازی به منظور ایجاد و حفظ جاده های آسفالتی انجام می گیرد.

آنچه درباره روسازی باید بدانید

روسازی ها در کل به سه دسته کلی تقسیم می شوند:
1- روسازيهای انعطاف پذير

2- روسازيهای صلب

3- روسازيهای ترکيبی

روسازیها انعطاف پذیر روسازی هایی هستند که از لایه هایی با سختی کم استفاده می شود. روسازی انعطاف پذیر بارهای خارجی را در سطحی کوچک به خاک بستر منتقل می کنند.

روسازیهای صلب از چندین لایه با سختی زیاد استفاده می شود. این نوع روسازی بار خارجی را بدون تغییر شکل در یک سطح وسیع به خاک بستر منتقل می کند.
روسازی ترکیبی ترکیبی از روسازی صلب و روسازی انعطاف پذیر می باشد.
بعنوان مثال در روسازی فرودگاه که با روسازی صلب (بتنی) طرح می شود، دال بتنی را معمولاً بر روی قشری از آسفالت (اساس قيری) قرار مي­ دهند و يا اينکه رويه های بتنی را به هنگام بهسازی با توجه به شرايط خاص طرح با لايه ­ های آسفالتی روکش می کنند.

بیشتر بخوانید: روسازی انعطاف پذیر چیست؟

روسازی به چه علت انجام می گردد؟

روسازی که بخشی از ساختمان راه می باشد باعث عملکرد بهتر و ایجاد سطحی هموار و ایمن می شود. روسازیها باید قابلیت باربری و عمر بالا و کیفیتی مناسب داشته باشد و از آنها در شرایط درستی باید نگهداری شود.
بار چرخ ها باعث تنش به حد قابل تحمل خاک بستر می شود. به عنوان یک هدف کلی برای ایجاد روسازی می توان به کاهش این تنش ها و هموار کردن راه اشاره کرد.
مخلوط های آسفالتی چند نوع دارد:
اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی برای آسفالت ها را در نظر بگیریم چهار دسته کلی را می توانیم تعریف کنیم.
انواع آسفالت ها عبارتند از:
آسفالتهای حفاظتی، آسفالت ماکادام نفوذی، آسفالت سرد و بتن آسفالتی گرم

 • آسفالت حفاظتی

نوعی رویه آسفالتی که در راه های شنی و یا آسفالتی اجرا می شود. این آسفالت کمتر از 25 میلیمتر ضخامت دارد. به همین دلیل نقشی در مقاومت ندارند صرفا برای جلوگیری از گرد و غبار و برای بیشتر شدن مقاومت سایشی و لغزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • آسفالت ماکادم

مواد تشکیل دهنده آسفالت ماکادم مصالح سنگی شکسته یکنواخت است که به وسیله غلتک کوبیده و در هم قفل شده و فضای بین آن ها با قیر یا مصالح سنگی متوسط پر شده است.

مصالح سنگی درشت‌دانه از شکستن سنگ کوهی و يا رودخانه‌ای بدست می‌آيد. آسفالت ماکادام نفوذی معمولاً در مناطقی بکار برده می‌شود که مصالح سنگی رودخانه‌ای با دانه‌بندی پيوسته يافت نشود.

آسفالت ماکادام نفوذی را می‌توان به عنوان قشر اساس و يا قشر رويه بکار برد. خاصيت نفوذپذيری قشر آسفالت ماکادام نفوذی در مقابل عوامل جوی و آسيب‌پذيری آن در مقابل رفت و آمد ترافيک ايجاب می‌نمايد که سطح حاصله با يک نوع رويه پوشش گردد.

 • آسفالت سرد

در اثر مخلوط کردن سنگدانه ها با قیرهای محلول و یا از قیرابه ها و قطران در دمای 25 درجه پخش می شود. زمانی که سنگدانه با قیرابه مخلوط می شود می تواند مرطوب باشد. این در حالیست که برای قیر های محلول، رطوبت مصالح در اثر خشک کردن باید گرفته شود. آسفالت سرد در قشرهای رويه، آستر و اساس قيری برای ترافيک سبک و متوسط و در قشر اساس آسفالتی برای ترافيک سنگين و خيلی سنگين می‌تواند مورد استفاده قرار گيرد. از طرفی آسفالت سرد را می‌توان در قشر رويه برای ترافيک سبک و يا متوسط مصرف نمود و چنانچه در آينده ترافيک سنگين شد آن را با آسفالت گرم روکش نمود.

 • آسفالت گرم

در اثر مخلوط کردن مصالح سنگی و قیر در دمایی بین 105 الی 163 در کارخانه آسفالت تهیه می شود. این مواد در محدوده همين حرارت روی سطوح آماده شده راه مانند بستر روسازی تقويت شده، زيراساس، اساس، پوششهای گوناگون آسفالتی سرد و گرم و رويه‌های بتنی پخش و کوبيده می‌شود.

حتما بخوانید: محوطه سازی در خیابان ها چگونه انجام می گیرد؟

آسفالت گرم چه مراحلی دارد؟

آسفال گرم مراحلی دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم.

 • سطح راه باید آماده شود

ابتدا باید زمین مورد نظر را از ناهمواری ها و پستی و بلندی ها مرمت کنیم.

قبل از حمل و پخش مخلوط آسفالتی گرم، سطح راه در طول کافی از هر نظر آماده و مهيا می شود. اگر عمليات آسفالتی روی قشرهای تقويت ­ شده سنگی، زيراساس، اساس شکسته و يا رويه آسفالتی اجرا می‌شود، قبلاً هرگونه ناهمواری و پستی و بلندی اين سطوح مرمت مي­گردد. پس از آماده کردن سطح راهی که مخلوط آسفالتی بايد روی آن پخش شود، عمليات پخش با توجه به شرايط زير صورت می ­ گيرد.

 • مخلوط آسفالتی باید پخش شود

حداقل ضخامت هر لايه آسفالتی دو تا سه برابر حداکثر اندازه سنگدانه و حداکثر ضخامت با توجه به شرايط اجرايی و نوع غلتکها می‌باشد که توسط دستگاه نظارت تعيين می‌شود. اجرای هر يک از انواع آسفالت از جمله اساس قيری و بيندر در يک لايه بر اجرای آن در چند لايه ارجحيت دارد. به عنوان مثال، با رعايت ضوابط فوق، پخش و تراکم 15 سانتيمتر آسفالت بيندر با مصالح دارای حداکثر اندازه 25 ميليمتر، در دو لايه 5/7 سانتيمتری نسبت به سه لايه 5 سانتيمتری مناسب‌تر و بيشتر مقرون به صرفه است.

 • تراکم لايه آسفالتی

بعد از اینکه مخلوط آسفالتی را پخش کردیم، عملیات تراکم را با غلتک سه‌چرخ، يا غلتکهای رديف و يا لرزشی انجام می دهیم.

وقتی که غلتک سه‌چرخ و غلتکهای رديف و يا لرزشی با هم کار می‌کنند، غلتک (رديف دوچرخ يا سه‌چرخ) بايد بلافاصله پشت فينيشر و بقيه غلتکها بعد از آن عمل نمايند. چرخی که با نيروی محرکه غلتک را تامين می نمايد بايد به طرف فينيشر باشد تا از جمع شدن آسفالت در جلوی چرخ جلوگيری نمايد.

غلتک استفاده شده در این مرحله را معمولا از لاستیک می سازند. که نسبت به سایر غلتک ها امتیازاتی دارد. از جمله:

 • این نوع غلتک ها از نظر تراکم یکنواخت تر و همگن تر است.
 • تعداد گذر غلتکهای لرزشی برای حصول تراکم لازم کمتر از ساير غلتکهاست.
 •  بافت بسته و پيوسته‌ای که غلتکهای لاستيکی و لرزشی در سطح آسفالت ايجاد می‌کنند، سبب می‌شود که قابليت نفوذ آب در لايه آسفالتی کاهش يابد.

غلتکهای لاستيکی و لرزشی با جابه‌جا کردن دانه‌های سنگی و قفل و بست کردن آنها در يکديگر، مقاومت لايه آسفالتی و زاويه اصطکاک داخلی آن را به ميزان قابل ملاحظه‌ای افزايش می‌دهد.

انواع آزمایشاتی که روی قیر انجام می گردد

 • آزمایش میزان روانی یا ویسکوزیته قیر

این آزمایش میزان روانی قیر را در درجه حرارت بالا تعیین می کند. اگر میخواهید میزان عملکرد آسفالت را تعیین کنید از این آزمایش استفاده کنید. ویسکوزیته در واقع مقاومت داخلی مایعات استکه مانع از حرکت روان آن ها می شود.

هر اندازه قير نسبت به گرما حساس تر باشد، كندرواني آن در درجه حرارت هاي بالا كمتر خواهد بود.

هر چقدر یک قیر ویسکوزیته کمتری داشته باشد استفاده از آن برای تولید آسفالت بهتر است. همچنین ویسکوزیته زیاد نیز باعث ترک خوردگی آسفالت می شود.

راه سازی و روسازی

 • آزمایش نقطه نرمی

دمایی که قیر در آن نرم می شود نقطه نرمی قیر نامیده می شود. این آزمایش میزان حساسیت قیر را نسبت به تغییر درجه حرارت نشان می دهد. قيري كه درجه نرمي اش بيشتر باشد، كمتر در مقابل تغييرات درجه حرارت حساس بوده و درجه نفوذ و يا كندرواني آن كمتر تغيير مي كند.

 • آزمایش درجه نفوذ

این آزمایش جهت تعیین  میزان سختی نسبی قیر ها  به کار می رود. قیر دمیده نوعی قیر است که با دمیدن هوای داغ به آن عمل تصفیه به دست می آید.  

 •  آزمايش تعيين درجه اشتعال

ابتدا به تعریف درجه اشتغال میپردازیم. درجه اشتغال دمایی است که وقتی قیر به آن دما برسد اگر شعله را به آن نزدیک کنیم باعث ایجاد جرقه در سطح آن می شود. این درجه حرارت از این لحاظ حائظ اهمیت است که حداکثر دمایی که قیر را بدون آتش سوزی میتوان گرم کرد را می توان با آن به دست آورد. این آزمایش اثبات کرده است که قیر را نباید در دمایی بیشتر از 176 درجه قرار داد چرا که قیر خواص خود را از دست می دهد.

 • آزمایش تعیین چگالی

این آزمایش از این جهت دارای اهمیت است که میزانی که قیر ذخیره شده در تانکر و استخر ذخیره قیر‌ ( میزان مواد در حجم مشخص ) را تعیین می کند. اين آزمايش كه براساس استاندارد ASTM D70 انجام مي شود.

 • آزمايش انگمي قير

قيري كه در راه سازي استفاده مي شود بايد داراي خاصيت چسبندگي زياد باشد تا دانه هاي مصالح سنگي را به خوبي اندود كرده و آنها را به يكديگر بچسباند. براي تعيين نشانه اي از چسبندگي قيرها مقدار قابليت شكل پذيري آنها اندازه گيري مي شود. خاصيت انگمي قير به درجه سختي آن بستگي دارد، قيري كه خاصيت انگمي آن كم باشد سخت و شكننده است، درحالي كه قيري كه داراي خاصيت انگمي مناسبي باشد و در آسفالت مصرف شود به ندرت در فصل زمستان در آن ترك ايجاد مي شود.

برای داشتن یک راه سازی مناسب چه مراحلی طی می شود؟

برای داشتن یک راه سازی مناسب و ایده آل باید مراحل زیرسازی، قیر پاشی، آسفالت کاری، کوبیدن و غلتک زنی، جدول کاری، نصب علائم انجام شود.

هزینه آسفالت کاری چه قدر تمام می شود؟

هزینه آسفالت کاری براساس یک سری از پارامتر ها تعیین می شود مانند مرغوبیت و حجم مواد مصرفی و متراژی که این کار انجام می شود و همین طور بسته به این که برای جدول کشی از چه نوع بلوک های سیمانی استفاده بشود بر هزینه نهایی تاثیر میگذارد.

چرا برای پیمانکاری آسفالت کاری و محوطه سازی، راه سازی آسیا را انتخاب کنید؟

راه سازی آسیا دارای تجربه چندین ساله و مهارت لازم می باشد و با بهره گیری از نیروهای متخصص همواره سعی داشته است که در کمترین زمان ممکن پروژه را آماده سازی کند. راه سازی آسیا دارای مجوز های لازم و خدمات پشتیبانی است.

پانوشت: راه سازی و رو سازی, مجری راه سازی و روسازی در کرج, اجرا کننده راه سازی در تهران, آسفالت کاری در تهران, آسفالت کاری در کرج, شرکت راه سازی, پیمانکاری محوطه سازی, پیمانکاری راه سازی و روسازی 

4.2/5 - (12 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.