یکی از خدمات راه سازی آسیا که دارای مشتریان بسیاری می باشد اجرای روکش آسفالت و جدول کشی خیابان ها که اصطلاحا به آن محوطه سازی می باشد می گویند.

شرکت راه سازی آسیا یکی از مراکز ارائه دهنده خدمات پیمانکاری محوطه سازی  می باشد.

راه سازی آسیا این کار را با نهایت کیفیت و دفت و سرعت انجام می دهند به همین دلیل در این زمینه دارای مشتریان بسیار زیادی می باشد.

روکش کردن خیابان ها باید با نهایت کیفیت توسط کادری مجرب صورت بگیرد و مجموعه راه سازی آسیا دارای کادری مجرب است که توانمند در اجرای پروژه های بزرگ می باشد .

روکش کردن خیابان ها دارای یک سری اصول می باشد و صرفا داشتن سطحی صاف و هموار دلیلی بر کیفیت مطلوب کار نمی باشد.

با کیفیت بودن روکش آسفالت خیابان ها بر حسب تراکم و ضخامت آن تعیین می شود اجرای چنین کیفیتی مستلزم داشتن تخصص است.

اگر عملیات آسفالت کاری به خوبی انجام شود و همین طور رسیدگی های بعدش نیز به درستی صورت گیرد جذابیت خاصی را به خیابان ها و خانه ها و مغازه ها ارائه می دهد.

اگر کار آسفالت کاری به خوبی انجام شود مقرون به صرفه و با دوام و دائمی بودن را به دنبال دارد.

خلاصه ای از مطالب که در ادامه مطالعه می کنید قرار داده ایم:

  • محوطه سازی خیابان ها چگونه انجام می شود؟
  • چگونه هزینه جدول گذاری تعیین می شود؟

محوطه سازی خیابان ها چگونه انجام می شود؟

آسفالت کاری 

قبل از آسفالت کاری باید مسیر عملیات با توجه به میزان تولید و برنامه زمان بندی مهیا شود به این صورت که هرگونه پستی و بلندی و ناهمواری به نحو مطلوب مرمت شود .

در این حالت باید بستر کار از هرگونه مواد خارجی، گرد و غبار و گل و لای پاک شود، این کار با جاروهای مکانیکی یا هوای فشرده صورت می‌گیرد.

بعد از این مرحله قیرپاشی با اندود سطحی که اصطلاحا به آن تک کت می گویند انجام می شود.

برای دستیابی به عرض آسفالت طبق مشخصات، باید محور خیابان و کناره طرفین آسفالت به دقت، خط‌کشی و علامت‌گذاری شود، فاصله علامتها در خطوط مستقیم، ۴۰ متر و در قوسها ۵ تا ۱۰ متر می‌باشد.

پخش یک لایه قیر محلول با ویسکوزیته کم در سطح بستر شنی خیابان نظیر زیراساس و اساس را اندود نفوذی یا پریم‌کت گویند.

این اندود برای آماده نمودن سطوح زیرسازی به منظور پخش آسفالت روی آن صورت خواهد گرفت.

مرحله بعدی این است که  لایه‌ای نازک از امولسیون قیری را که روی سطوح آسفالتی یا بتنی، پخش شده و موجب چسبندگی آسفالت به سطح زیرین آن می‌شود، که به آن اندود سطحی یا تک‌کت گویند.

پس از آماده شدن سطح کار باید مصالح آسفالتی ، پخش و آماده کوبیدن گردد. پخش آسفالت از نظر درجه حرارت محیط، درجه حرارت مخلوط آسفالتی و آمادگی سطح کار، باید به تأیید دستگاه نظارت رسیده باشد و پیمانکار قبل از تأیید دستگاه نظارت مجاز به پخش آسفالت نخواهد بود.

در مواقع بارانی، روی سطوح آلوده، سطوح یخ زده و دمای محیط کمتر از ۷ درجه سلسیوس، پخش آسفالت به هیچوجه مجاز نمی‌باشد. اصولاً برنامه زمانبندی اجرای عملیات، باید چنان باشد که پخش آسفالت در فصول مناسب سال صورت گیرد.

پخش کردن آسفالت نیز مراحل مختلفی دارد که در ادامه ب توضیح آن میپردازیم:

پخش با فینیشر: پخش آسفالت باید با دستگاه فینیشر انجام شود. فینیشر باید بتواند مخلوط آسفالتی را به صورت یکنواخت در عرض، ضخامت و شیب موردنظر پخش نماید.

محفظه و پره‌های دستگاه پخش‌کننده، باید به نحوی باشد که آسفالت را به طور یکنواخت در جلوی صفحه‌های اتوی فینیشر پخش نماید. اتوی فینیشر باید مجهز به وسایل تسطیح باشد که در درجه حرارتهای معین بتواند سطحی همگن و یکنواخت ایجاد
نموده و از شیاردار شدن و فتیله شدن آسفالت جلوگیری به عمل آید.

پخش با گریدر:  پخش آسفالت به منظور تسطیح، رگلاژ و اصلاح پروفیلهای سطح خیابان موجود یا ترمیم و بازسازی شیب عرض در قوس ها را می‌توان با گریدر و پس از دریافت موافقت دستگاه نظارت انجام داد.

به منظور پخش یکنواخت آسفالت با گریدر، ابتدا باید سطح کار در طول موردنظر، میخکوبی و ریسمان‌کشی شود.این میخکوبی باید در امتداد محور و در کناره‌های مسیر صورت گیرد، سپس با توجه به ارتفاعات به دست آمده از میخکوبی، آسفالت موردنظر در سطح خیابان ریسه شود.

نحوه کوبیدن آسفالت ها: تراکم آسفالت باید بلافاصله و همزمان با پخش انجام شود. در این مرحله باید توجه داشت که درجه حرارت پخش چنان باشد که آسفالت، تاب تحمل وزن غلتک یا اثرات ارتعاشی غلتکهای لرزشی را داشته و در سطح آن پس از اتمام غلتک‌زنی، شیارهای طولی و عرضی به وجود نیاید.

بیشتر بخوانید: در مورد روش ها آسفالت کاری چه میدانید؟

جدول کشی خیابان ها

اولین مرحله ای که در جدول کشی اجرا میشود نقشه برداری و بدست آوردن کد ارتفاعی فعلی معابر می باشد.

با توجه به نظر مشاور فنی کارفرما، ارتفاع جداول پیشنهاد می شود.

به طور مثال برای یک پروژه در هر ایستگاه سه برداشت صورت می گیرد (CL ,LEFT, RIGHT) ، از هریک از این سه برداشت، هرکدام که ارتفاع بیشتری داشت، کد زیر جدول باید ۲۰ سانتی متر پایین تر از آن قرار می گرفت.

البته برای اجرای جدول گذاری کانیو ، جدول گذاری نهری ، جدول گذاری کتابی ، جدول گذاری تک و …. شیوه های متفاوتی وجود دارد.

جدول کشی خیابان

چگونه هزینه جدول گذاری تعیین می شود؟

در صورتی که دارای جدول باشید تنها جدول بازسازی می شود و هزینه بسیار کمتر می شود.

اما اگر به دنبال جدول کاری باشید به صورت صفر تا ۱۰۰ نحوه کار و قیمت گذاری متفاوت خواهد بود.

۱- اولین هزینه بابت تخریب جدول های قبلی می باشد و در صورتی که لازم باشد مسطح سازی و رگلاژ نیز توسط متخصصین این کار صورت میگیرد.

۲-یکی دیگر از هزینه که معمولا انجام می شود هزینه رساندن مصالح به محل کار می باشد زیرا که جدول کشی معمولا در سطح شهر و خیابان ها پراکنده هستند.

۳-علاوه بر هزینه ای که بابت خرید جدول می کنید و هزینه ای که بابت حمل و نقل هم هست، هزینه ای از بابت این که این جدول ها توسط جرثقیل مخصوص پای کار قرار بگیرند.

۴-هزینه دیگری که وجود دارد این است که باید بابت مشاوره تیم پیمانکاری پرداخت کنید

۵- با توجه به کاری که روی پروژه خود می خواهید انجام دهید و جزئیاتی که دارد هزینه ملات مصرفی که معمولا برای پشت جدول اجرا می شود و یک ملات ماسه سیمان برای زیر کار هم باید در نظر گرفت.

۶- هزینه نقشه بردار نیز از جمله هزینه هایی است که باید جزو هزینه ها قرار داد.

محوطه سازی در ویکی پدیا

برای داشتن یک راه سازی مناسب چه مراحلی طی می شود؟

برای داشتن یک راه سازی مناسب و ایده آل باید مراحل زیرسازی، قیر پاشی، آسفالت کاری، کوبیدن و غلتک زنی، جدول کاری، نصب علائم انجام شود.

هزینه آسفالت کاری چه قدر تمام می شود؟

هزینه آسفالت کاری براساس یک سری از پارامتر ها تعیین می شود مانند مرغوبیت و حجم مواد مصرفی و متراژی که این کار انجام می شود و همین طور بسته به این که برای جدول کشی از چه نوع بلوک های سیمانی استفاده بشود بر هزینه نهایی تاثیر میگذارد.

چرا برای پیمانکاری آسفالت کاری و محوطه سازی، راه سازی آسیا را انتخاب کنید؟

راه سازی آسیا دارای تجربه چندین ساله و مهارت لازم می باشد و با بهره گیری از نیروهای متخصص همواره سعی داشته است که در کمترین زمان ممکن پروژه را آماده سازی کند. راه سازی آسیا دارای مجوز های لازم و خدمات پشتیبانی است.

پا نوشت: پیمانکار آسفالت, پیمانکار آسفالت در تهران, پیمانکار آسفالت در کرج, شرکت راه سازی, شرکت محوطه سازی, پیمانکاری محوطه سازیاجرای آسفالت سرد, اجرای آسفالت گرم, آسفالت کاری, آسفالت کاری در کرج, آسفالت کاری در تهران

 

 

4.5/5 - (4 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 6 =