آسفالت کاری در کرج

شرکت راه سازی آسیا، ارائه دهنده خدمات آسفالت و راه سازی در کرج و تهران و حومه می باشد .

اگر در جستجوی یک شرکت راه سازی مناسب در کرج و تهران و ناحیه های همجوار می باشید پروژه خود را به شرکت راه سازی آسیا بسپارید.

شرکت راه سازی آسیا، سابقه اجرای آسفالت کاری و راه سازی را با مراکزی همچون مدارس، شهرداری، سالن ها و … و سایر نهاد ها را دارا می باشد که این کار را در اسرع وقت و با نهایت کیفیت ممکن انجام می شود.

در این مقاله از راه سازی آسیا قصد داریم در مورد آسفالت کاری و تمامی مراحل آن توضیح دهیم.

در ادامه سرفصل مطالبی را که در خصوص راه سازی و آسفالت کاری در راه سازی آسیا انجام میشود را داریم:

 • آسفالت چیست؟
 • چند نوع آسفالت به طور معمول مورد استفاده قرار میگیرد ؟
 •  آسفالت سرد
 • آسفالت گرم
 • آسفالت حفاظتی
 • طراحی تا چه میزان میتواند موثر باشد ؟

آسفالت چیست؟

آسفالت ماده ایست که از ترکیب کردن قیر و شن و ماسه بدست می آید .این ماده ترکیبی معمولا برای سطح جاده ها، فرودگاه ها، پارکینگ ها و …استفاده میشود .

این ماده از ابتدای قرن بیستم برای روسازی در ساخت و ساز استفاده شده است .مخترع این ماده و ترکیب فردی بلژیکی به نام ادوارد دی سمت بوده است که این روند را اصلاح و بهبود داده است.

آسفالت با توجه به کاربردی که دارد به شکل های مختلف ساخته می شود که در ادامه انواع آسفالت را اختصارا توضیح میدهیم.

آسفالت کاری در کرج

چند نوع آسفالت به طور معمول مورد استفاده قرار میگیرد ؟

 • آسفالت سرد
 • آسفالت گرم
 • آسفالت حفاظتی

نکته قابل توجه این است که حتما برای آسفالت کاری و راه سازی باید زیرسازی مناسبی نیز داشته باشیم که این کار هم به صورت دستی توسط اعضای گروه و هم به شکل اتوماتیک توسط ماشین آلات کاملا با تضمین کیفیت و با نظارت کارشناسان شرکت راه سازی آسیا صورت میگیرد.

بیشتر بخوانید: ویژگی های یک پیمانکاری آسفالت خوب چیست؟

آسفالت سرد 

آسفالت سرد برای ترکیب موادش از دمای محیط استفاده میکند و دارای ترکیبی از قیر و مصالح سنگی می باشد.

گاهی ممکن است برای تهیه آسفالت سرد قیر را گرم کنند اما سایر ترکیبات آن نیازی به گرم شدن ندارد و به همین سبب به آن آسفالت سرد می گویند.

اگر آسفالت سرد هنگام مخلوط سازی سنگدانه ها به جای قیرآبه از قیر محلول استفاده کند نباید سنگدانه ها مرطوب باشند و باید حتما خشک شده باشند.

همانطور که گفتیم اگرچه که آسفالت سرد در هنگام مخلوط کردن و متراکم شدن در دمای محیط این فرآیند را انجام میدهد اما گفتیم که گاهی اوقات نیاز که قیرگرم بشود و عملیاتی مانند آسفالت گرم را داشته باشد .

در هنگامی که برای تهیه سازی از قیر های غلیظ همانند MC-3000 یا SC-3000 استفاده می کنیم باید قیر تا دمای ۹۵ درجه یا بیشتر گرم بشود و سپس با قیر مخلوط بشود و در همین دما نیز متراکم بشود .

آسفالت سرد برای تمامی لایه های روساز استفاده میشود اما با توجه بر این که تمامی اصول رعایت شده باشد. این آسفالت برای ترافیک های سنگین و نیمه سنگین استفاده می شود.

مزیت و یکی از تفاوت هایی که آسفالت سرد با آسفالت گرم (که در ادامه به توضیح آن میپردازیم) دارد این است که میتوان آن را در کارگاه انبار کرد و یا این که حمل کرد و سپس آن را پخش و متراکم کرد.

آسفالت کاری در کرج

آسفالت گرم 

همانطور که از اسم آسفالت گرم مشخص میشود که این آسفالت به صورت گرم ترکیب میشود و به صورت گرم نیز پخش و متراکم میشود.

بیش از ۹۰ درصد آسفالت گرم را مصالح سنگی تشکیل میدهد. و معروف ترین نوع آسفالت گرم آسفالت بتنی می باشد.

از آسفالت گرم در بیشتر جاها نظیر کف خیابان ها یا پشت بام ها و جاده ها و فرودگاه ها استفاده میشود و بیشترین استفاده را دارد .

برترین نوع آسفالت را آسفالت گرم بتنی میشناسند که از ترکیب سنگ مرغوب و خرد شده و قیر خالص و بدون ناخالصی ساخته میشود.

آسفالت گرم ترکیبی از چند ماده اصلی مانند مصالح سنگی مانند شن و قیر که ماده اصلی می باشد و این قیر در دمای ۱۶۳ درجه در کارخانه ساخته میشود .

سپس به شکل خمیری بر روی ناحیه موردنظر کشیده میشود و با دستگاه و ماشین آلات که مربوط به این کار است کوبیده میشود و یک سطح صاف بدست می آید .

و بعد این که سرد میشود به شکل جامد و بسیار سخت تبدیل میشود.

آسفالت بتنی که بهترین و مرغوب ترین نوع آسفالت می باشد از ترکیب مرغوب ترین سنگ های خرده و قیر به وجود می آید و این بتن آسفالت در تمامی رویه ها و قشر ها مورد استفاده قرار میگیرد و در هر شرایط جوی و هر گونه درجه از ترافیک جواب گو می باشد .

این در حالی است که انواع دیگری از آسفالت ها دارای سطح و قشری متخلل بوده و در هر شرایط جوی و ترافیکی مناسب برای استفاده نمی باشد.

آسفالت گرم به چند قسمت تقسیم می شود :

 • آسفالت رویه
 • آسفالت آستر
 • اساس قیری
 • ماسه آسفالت
 • آسفالت ماکادام نفوذی

آسفالت رویه

این لایه به دلیل شرایطی که باید متحمل میشود دارای خرده های سنگ مرغوب و قیر بیشتری می باشد در این نوع از آسفالت سنگدانه ها نهایتا دارای اندازه ۱۹ میلی متر هستند که نشان دهنده این موضوع است که در این لایه سنگ های ریزی مورد استفاده قرار میگیرند که نشان دهنده مقاومت بیشتراین لایه در مقابل آسیب هایی همچون یخبندان و همچنین اثراتی که از آب به وجود می آیندو یا تغییراتی که در اثر تغییر دما شکل میگیرند می باشد و سپس از یک نوع آسفالت رویه با دانه بندی باز استفاده میکنند که ضخامت آن حداقل ۲۰ میلی متر می باشد .

آسفالت آستر

این لایه بین رویه و قشر اساس قرار می‌گیرد.اندازه سنگدانه‌ها برای آستر حداکثر ۱۹ میلی متر می باشد.گاهی اوقات در شرایط ترافیک خیلی سنگین، از جمله در بنادر و اسکله‌ها مشروط بر آنکه بافت سطحی آن مشکلی ایجاد نکند، از دانه‌بندیهای تیپ قشر آستر که در مقابل تغییر شکل ناشی از بارهای خیلی سنگین حساسیت کمتری دارد، برای قشر رویه استفاده می‌شود.

 اساس قیری

این لایه می تواند به عنوان اولین لایه روساز قرار میگیرد و مستقیما روی بستر روساز و یا قشر اساس شکسته نیز می تواند قرار بگیرد و اندازه سنگدانه ها آن بین ۵۰ تا ۷۰ میلی متر می باشد.

از این لایه در جهت زهکش به منظور تسریع در تخلیه آبهای نفوذی به سیستم روسازی استفاده می گردد.

آسفالت ماکادام نفوذی

آسفالت ماکادام نفوذی برای قشر رویه و قشر اساس استفاده می شود و در جاهایی که سنگ درشت رودخانه ای موجود نباشد استفاده میشود .

این آسفالت از سنگ دانه های درشت که در بین آن ها قیر تحت فشار و سنگ و مصالح ساختمانی متوسط پر شده است .

آسفالت حفاظتی

آسفالت حفاظتی همان ترکیب سنگ های خرد شده با قیر است که در این نوع از آسفالت اندازه سنگ ها بسیار کوچک تر است و هدف از ساخت این آسفالت حفاظت از محدوده مورد نظر است.

کاربرد های این نوع آسفالت در پشت بام ها برای حفاظت و به عنوان روکش برای ایزوگام برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن است و یا معابری است که فشار در آنها کمتر است. مقاومت این نوع آسفالت زیاد نیست و از قیر زیادی برخوردار است.

در آسفالت حفاظتی از مخلوط سنگ های بسیار ریز به همراه قیر ساخته میشود و به منظور حفاظت از مکان و محدوده مورد نظر ساخته میشود .

این نوع آسفالت در پشت بام  و برای روکش سازی بر روی ایزوگام و قسمت هایی که آسیب دیده شده است استفاده میکنند.

همچنین از این نوع آسفالت در جهت آسفالت سازی در معابر که فشار در آنها کمتر است استفاده میشود.

آسفالت حفاظتی دارای مقاومت کمتری می باشد همچنین قیر بیشتری در آن استفاده می شود و دارای ضخامت ۲٫۵ میلی متری می باشد .

آسفالت های حفاظتی چند نوع هستند :

 • آسفالت حفاظتی یک لایه
 • آسفالت حفاظتی چندلایه
 • Tack Coat
 • prime coat
 • pre mix coated macadam
 • seal coats
 • Road Mix

اگر از شیوه پخش قیر در راه های خاکی و یا شنی و … و بلافاصله پخش سنگ دانه بر روی آن استفاده کنید و یا از شیوه استفاده مخلوط‌های آسفالتی پیش ساخته که اصطلاحا به آن اسلاری سیل می گویند بهره بگیرید در حقیقت از آسفالت حفاظتی استفاده کرده اید .

آسفالت های حفاظتی برای جلوگیری از نفوذ راه ها و همینطور بهسازی موقت رویه‌های موجود آسفالتی و بتنی و به منظور افزایش مقاومت نیز استفاده میشود.

طراحی تا چه میزان میتواند موثر باشد ؟

هر جاده از زمین و خاک درست شده است پس باید ابتدا به خوبی زیرسازی را انجام دهید و این کار را با استفاده از مواد جامد باید انجام دهیم .

زیرسازی باید کاملا اصولی و قرص و محکم باشد و نباید از زیرسازی هایی که ماده اولیه آن گیاهی و یا حیوانی است استفاده کنیم باید حتما از مواد جامدی که مناسب برای زیرسازی است استفاده کنیم .

در عملیات زیرسازی باید از سنگ ریزه ها استفاده کنیم و حدود ۶ تا ۸ میلی متر از آن باید از سنگ ریزه ها استفاده بشود  این کار برای این صورت میگیرد که عملیات زه کشی درست و خوب انجام بشود.

به مرحله زیر سازی شالوده می گویندکه اولین مرحله از عملیات راه سازی و آسفالت کردن می باشد.

روکش کردن مرحله بعدی در راه سازی و آسفالت کردن می باشد .

هنگامی که سطح یک جاده را میبینیم و به نظر صاف و هموار می آید دلیلی بر این نیست که آسفالت کاری خوبی روی آن صورت گرفته است .

آن چیزی که نشان دهنده آسفالت کاری خوب می باشد مقاومت آسفالت می باشد که این کار بر عهده روکش می باشد .

هر لایه آسفالت باید حداقل سه چهارم ضخامت خود را از آسفالت گرم و مخلوط ساخته باشد .

یک پیمانکار خوب حتما باید نوع و ضخامت لایه روکش را در قرار داد ذکر کند .

آسفالت با دوام به گونه ای ساخته می شود که ۵۰ میلی متر از کار خود را به لایه زیرسازی و ۴۰ میلی متر را به لایه روکش اختصاص دهد .

توجه داشته باشید که در ورودی راه ها از آسفالت با ضخامت ۵۰ میلی متر استفاده می شود.

مرحله بعدی برای راه سازی و آسفالت کاری زه کشی می باشد .

وقتی آب بر روی خیابان جاری میشود و یا از خانه ها این آب جاری میشود اگر سطح آسفالت هیچ شیبی نداشته باشد که آب را هدایت کند دچار مشکل میشویم و راه سازی دقیق و درست صورت نگرفته است .

شیب گذاری بر طبق اصولی که دارد به این صورت است که یک چهارم اینچ در هر ۵/۳۰ مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر ۳۰ متر خیابان را در نظر بگیرید شیبی که باید برای آن در نظر بگیرید ۴۶۰ میلی متر می باشد .

زه کشی زیر زمینی معمولا انجام نمیگیرد .

زه کشی اصولی به صورتی انجام میشود که باید زه کشی از ساختمان ها فاصله داشته باشد .

نکته ای که مهم هست و باید همیشه در کار آن را مدنظر داشت استفاده از مواد و مصالح مرغوب می باشد .

در خیابان هایی که عبور و مرور کمتر است و اصطلاحا فشار کمتری به آن ها وارد می شود از آسفالت سنتی HMA استفاده میکنند .

برای جاده های خارج از شهر و پارکینگ ها و این گونه معابر از آسفالت HL-3 یا HL-3A استفاده میکنیم که برخی معتقدند این آسفالت سبب میشود که به روکش یک مقاومتی را نیز ببخشد .

از آسفالت HL-8 برای زیرسازی استفاده می کنند .

چند نکته که لازم است در عملیات اجرایی به آن توجه داشته باشید .

 • حتما عملیات زیرسازی را با دقت و اطمینان کافی انجام دهید و نواحی که دارای خاک سست می باشند را با مواد متراکم پر کنید و بعد عملیات روکش را انجام دهید .
 • در عملیات شالوده که از سنگ ریزه استفاده میشود باید اطمینان حاصل کرد که این سنگ ریزه ها در همه جا یکنواخت پخش شده باشد .
 • در بخش زیر سازی از مواد گیاه کش استفاده کنید که اگر آسفالت ترک برداشت گیاهی از آنجا رشد نکند .
 • اگر مکانی را که میخواهید راه سازی آن را انجام دهید در چند وقت اخیر خانه سازی در آن جا صورت گرفته است باید این نکته را در نظر بگیرد که ممکن است آن خیابان مقداری نشست داشته باشد .
 • برای ساخت و تهیه آسفالت باید درجه حرارت را نیز مد نظر قرار داد اگر بیش از حد حرارت ببیند هنگامی که آسفالت را پخش و متراکم می کنید ترک برمیدارد پس حتما به درجه حرارت در هنگام تهیه آسفالت نیز توجه فرمایید .
 • از غلتک برای هموار سازی آسفالت استفاده می کنند که این کار را حتما باید از ابتدای آسفالت کاری که مواد پخش میشود انجام دهیم تا نقاط ناهموار وجود نداشته باشد .
 • یکی از کارهایی که سبب میشود که کار راه سازی و آسفالت کاری شما با سایر شرکت ها متفاوت تر شود دقت در الگو های رنگ کاری می باشد که باید این کار را ابتدا طراحی کنید و بعد عملی سازی داشته باشید.

آسفالت کاری در ویکی پدیا 

برای داشتن یک راه سازی مناسب چه مراحلی طی می شود؟

برای داشتن یک راه سازی مناسب و ایده آل باید مراحل زیرسازی، قیر پاشی، آسفالت کاری، کوبیدن و غلتک زنی، جدول کاری، نصب علائم انجام شود.

هزینه آسفالت کاری چه قدر تمام می شود؟

هزینه آسفالت کاری براساس یک سری از پارامتر ها تعیین می شود مانند مرغوبیت و حجم مواد مصرفی و متراژی که این کار انجام می شود و همین طور بسته به این که برای جدول کشی از چه نوع بلوک های سیمانی استفاده بشود بر هزینه نهایی تاثیر میگذارد.

چرا برای پیمانکاری آسفالت کاری و محوطه سازی، راه سازی آسیا را انتخاب کنید؟

راه سازی آسیا دارای تجربه چندین ساله و مهارت لازم می باشد و با بهره گیری از نیروهای متخصص همواره سعی داشته است که در کمترین زمان ممکن پروژه را آماده سازی کند. راه سازی آسیا دارای مجوز های لازم و خدمات پشتیبانی است.

پا نوشت: پیمانکار آسفالت, پیمانکار آسفالت در تهران, پیمانکار آسفالت در کرج, شرکت راه سازی, شرکت محوطه سازی, پیمانکاری محوطه سازیاجرای آسفالت سرد, اجرای آسفالت گرم, آسفالت کاری, آسفالت کاری در کرج, آسفالت کاری در تهران

3.7/5 - (4 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + دوازده =